Wszystko na temat przycinania żywopłotu

Żywopłot to nie tylko doskonała ozdoba posesji, to także jedna z popularnych form naturalnego ogrodzenia. Żywopłoty często sadzi się w parkach, ogrodach, promenadach itp. Żywopłot powstaje na skutek gęstego sadzenia krzewów ozdobnych. Wówczas tworzy się wysoka, zwarta ściana wyznaczająca granicę między działkami, alejami itd. Rośliną, która najczęściej sadzona jest jako żywopłot, jest ligustr pospolity. Aby żywopłot rzeczywiście stał się naturalnym, ozdobnym ogrodzeniem, należy o niego odpowiednio dbać, czyli nawadniać i przycinać.

zywoplot

Przycinanie żywopłotu zawsze należy rozpoczynać od boków, a następnie kierować się od dołu do góry. Idealnym narzędziem do przycinania są nożyce elektryczne. Wówczas praca staje się dużo szybsza i mniej męcząca.

Aby żywopłot był równo przycięty, należy ułatwić sobie pracę poprzez rozwieszenie sznurków, dzięki którym będzie widoczna granica cięcia. Żywopłot można formować w różne kształty, najczęściej są to kule, kwadraty, łuki itp. Wszystko zależy od pomysłu i umiejętności osoby przycinającej roślinę.

Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym sadzi się żywopłot. Jeśli miejsce to jest nasłonecznione, żywopłot będzie szybko rósł i nie będzie wysychał, jeśli będzie na bieżąco nawadniany. Jeśli natomiast rośnie on w ciemnym miejscu, może być problem z jego wzrostem i wyglądem. Niemniej jednak rośliny sadzone jako żywopłot nie są aż tak bardzo wymagające, jak pozostałe krzewy ozdobne.

Dodaj komentarz