Wyhodowanie drzewka owocowego z pestki

Czy możliwe jest wyhodowanie drzewka owocowego z pestki? Owszem, jest to możliwe, o ile wykona się to w odpowiedni sposób. Nie da się ukryć, że jest to proces wymagający poświęcenia dużej ilości czasu, a co za tym idzie, cierpliwości i wytrwałości. Jeśli więc jest się miłośnikiem hodowania i pielęgnacji roślin, można spróbować wyhodować swoje drzewko owocowe z pestki, co w efekcie daje gospodarzowi ogromną satysfakcję i motywuje go do dalszej pracy.Po pierwsze, zebrane pestki należy wysuszyć. Będzie to wymagało sporo czasu, ponieważ pestki należy suszyć nie w miejscu nasłonecznionym, ale w ciemnym i najlepiej przewiewnym. W takim miejscu nie powinno być zbyt gorąco. Temperatura nie powinna przekraczać 10 st. C, dlatego najlepiej suszenie sprawdzi się w miesiącach jesiennych. Proces suszenia najlepiej jakby trwał kilka miesięcy. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, ale za to będziemy mieć pewność, że przebiegł on zgodnie z planem.

Jeśli wykonamy suszenie jesienią, na wiosnę możemy przystąpić do umieszczenia pestki w podłożu na głębokość ok 3-4 cm. Robimy to w odpowiednio dużej doniczce, aby mieć możliwość bieżącej obserwacji. Dbajmy o to, by pestka miała dobre warunki do kiełkowania. Należy ją codziennie doglądać i dbać o to, by miała wilgotną glebę i nie znajdowała się w zbyt nasłonecznionym miejscu.

Jeśli jest to nasza pierwsza nasza hodowla drzewka owocowego z pestki, warto zasadzić kilka nasion. Wówczas zwiększa się szansa na to, że któreś nasiono wykiełkuje.

Dodaj komentarz